
Foto: Pixabay
Antalet flyktingar som tar sig till Kanarieöarna från Afrika har tiodubblats i år. Istället för turister har den spanska ögruppen tagit emot över 20 000 människor som har flytt från sina länder.
För SVT berättar en flykting att han betalat allt han ägde, närmare 4 000 kronor, för en båtfärd från Senegal i Afrika till Kanarieöarna. En resa som tar 15 dagar.
Tidigare var det många flyktingar som kom till Europa via Medelhavet. Men eftersom gränskontrollen har skärpts på Medelhavet har Kanarieöarna blivit den nya möjligheten för de som flyr från Afrika.
De flesta har som mål att ta sig vidare till Europas fastland och försöka få ett jobb där.
På grund av coronakrisen kommer det väldigt få turister till Kanarieöarna. Det innebär att många där inte har några jobb och inkomster längre och att många hotell står tomma.
Svenskan Annelie Weije har bott på ön Gran Canaria i fyrtio år och har aldrig sett något liknande.
– Det går inte att Gran Canaria ska ta hand om alla som kommer, vi måste få hjälp från spanska regeringen och EU, säger hon till SVT.
I år är det många människor
som har behövt fly till Kanarieöarna.
Det är 10 gånger så många människor i år
än vad det var förra året.
Människorna flyr ofta från kontinenten Afrika.
De flyr för att de vill ha ett bättre liv
än vad de hade där de bodde innan.
Men det är farligt att fly
över havet från Afrika till Kanarieöarna.
Det är också dyrt.
En flykting säger att han betalade
ungefär 4 000 kronor för att få åka båt.
Många vill ta sig vidare från Kanarieöarna
in till Europas fastland.
Där hoppas de få jobb.